بازاریاب دارویی

بازاریابی دارویی

همان‌طور که بارها اشاره کرده ایم مشتری یا همان مخاطب هدف در بازاریابی دارویی، پزشکان، پرستاران و سایر اعضای کادر درمان هستند. شرکت‌های دارویی به‌خوبی می‌دانند که پزشکان می‌توانند آمار فروش یک دارو را بالا ببرند یا اینکه استفاده از دارو را به‌کلی از صنعت دارویی حذف کنند؛ بنابراین اگر قصد دارید به‌عنوان بازاریاب دارویی، ویزیتور دارویی و یا نماینده علمی فروش محصولات دارویی فعالیت کنید باید قبل از هر کاری بدانید که قرار نیست همه پزشکان در مواجهه با معرفی محصول شما یکسان عکس‌العمل نشان دهند. در واقع عکس العمل پزشکان علاوه بر تجربه آنها بسته به خصوصیات رفتاری آنها است. پس به عنوان یک بازاریاب دارویی مانند یک روانشناس رفتار کنید و قبل از هر چیز پزشکی که مخاطب شما است را آنالیز کنید تا معرفی دارو یا تجهیزات پزشکی خود را در راستای خواسته او انجام دهید. اگر به لحاظ رفتاری بخواهیم پزشکان هدف شرکتهای دارویی را به چند دسته تقسیم کنیم، با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی دسته اول تعلق میگیرد به پزشکان طرفداران تکنولوژی.

بازاریابی دارویی

پزشکان طرفدار تکنولوژی چه خصوصیاتی دارند؟

همان‌طور که مشخص است این پزشکان به دنیای مجازی و اینترنت اعتماد دارند و تمام گفته‌های بازاریاب دارو را از طریق فضای آنلاین و جستجو در اینترنت و سایت‌های منبع راستی‌آزمایی می‌کنند. مواجهه با این پزشکان بدون دلیل و مدرک علمی موفق نخواهد بود. این پزشکان معمولاً ایمیل خود را به طور روزانه چک می‌کنند و جدیدترین اخبار شرکت‌های دارویی را دنبال می‌کنند؛ بنابراین این برای شما برگ برنده است؛ زیرا می‌توانید از طریق ایمیل و یا شبکه‌های مجازی مثل لینکدین اطلاعاتی که دررابطه ‌با دارو یا تجهیزات پزشکی خود مدنظر دارید با این نوع پزشک به اشتراک بگذارید در واقع هرچه مستندات علمی شما بیشتر باشد شانس موفقیت بیشتری در متقاعدکردن این پزشک خواهید داشت.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
چرا یک نماینده علمی به آموزش نیاز دارد؟

دسته دوم پزشکان تعلق می‌گیرد به پزشکانی که اعتقاد دارند هر چیزی قدیمی‌اش بهتر است! در واقع دسته پزشکان انعطاف‌ناپذیر گفته می‌شوند.

پزشکان انعطاف‌ناپذیر چه خصوصیاتی دارند؟

این دسته از پزشکان همان‌هایی هستند که معمولاً نسخه‌های آنها را می‌توان پیش‌بینی کرد؛ زیرا هیچ انعطافی در تغییردادن داروهای تجویزی خود ندارند زیرا بر این اعتقادند که داروهای قدیمی امتحان خود را پس داده اند و نیازی نیست که چیزی که جواب خود را پس داده است تغییر داد. قطعاً مجاب کردن این نوع پزشک برای بازاریاب دارویی کار ساده‌ای نخواهد بود. البته که اگر بازاریاب دارویی بتواند این پزشک نا منعطف را متقاعد کند می‌تواند مطمئن باشد که نظرش به این راحتی تغییر نخواهد کرد و روی حجم تجویز بالا توسط این پزشک می‌تواند حساب کند. در مقابل این دسته، دسته سوم، یعنی پزشکان منعطف قرار دارند.

پزشکان منعطف چه خصوصیاتی دارند؟

شاید یکی از راحت‌ترین دسته‌های پزشکان برای بازاریاب دارویی، ویزیتور دارویی و نمایند علمی فروش دارو همین دسته پزشکان منعطف باشند. این پزشکان به‌راحتی با شما ارتباط برقرار می‌کنند معمولاً پزشکان نسل جدیدی هستند که به دنبال امتحان‌کردن محصولات متنوع هستند و در صورتی که مزایای دارو و تجهیزات پزشکی شما برای آنها جذاب باشد قطعاً آن را امتحان خواهند کرد و در واقع آغوش آنها برای فرصت‌های جدید باز است. پس اگر دست پر و با اطلاعات کامل از محصول جدید خود به ملاقات این پزشکان بروید ناامید نخواهید شد.

 دسته چهارم پزشکانی هستند که دوست دارند شما موفق شوید. در واقع این دسته پزشکانی هستند که کمک‌رسان هستند.

پزشکان کمک‌رسان چه خصوصیاتی دارند؟

این پزشکان کسانی هستند که دوست دارند اگر کاری از دستشان بر می‌آید که شما موفق شوید برایتان انجام دهند. این خیلی خوب است؛ چون معمولاً این پزشکان به شما حتماً برای یک‌بار فرصت می‌دهند، البته نه به شما به هر بازاریاب دارویی یا ویزیتوری که به آنها مراجعه کند! بنابراین برای موفقیت در این دسته حتماً باید محصول قابل‌رقابتی عرضه کنید که در مقایسه با بقیه محصولات دارویی مزایای چشمگیری داشته باشد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
بازاریابی صنعت دارویی

سخت‌ترین دسته مخاطبان هدف شرکت‌های دارویی و بازاریابان دارویی دسته پنجم هستند این دسته پزشکان سرشار از اعتمادبه‌نفس هستند.

پزشکان سرشار از اعتمادبه‌نفس چه خصوصیاتی دارند؟

حتماً با پزشکانی مواجه شدید که از سرتاسر کشور بیمار دارند و بیماران حاضرند ماه‌های طولانی در صف انتظار بمانند تا از طریق این پزشک ویزیت و معالجه شوند. اینها همان پزشکانی هستند که حرفشان برای بیمار حجت است و به همین دلیل از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردارند که مجاب کردن آنها بسیار کار سختی خواهد بود؛ زیرا این پزشکان بر این باور هستند که خودشان همه چیز را بهتر می‌دانند و هیچ نسخه‌ای از داروهای تجویزی آنها مؤثرتر نخواهد بود؛ بنابراین در برخورد با این پزشک چندان برای فروش محصول امید نداشته باشید. اما این را هم بدانید که اینها پزشکان برندی هستند که اگر بازاریاب دارویی بتواند آنها را برای محصول دارویی خود متقاعد کند راه صد‌ساله را یک‌شبه طی نموده است.

دوره بازاریابی دارو

حتماً اگر تا اینجای متن همراه ما بوده‌اید متوجه شده‌اید که بازاریابی دارو و تجهیزات پزشکی اصلاً کار راحتی نخواهد بود و نیاز به آموزش‌های مستمر و کاربردی دارد که محبوبه رمضانیان باسابقه طولانی در صنعت دارویی به‌عنوان مدرس و مشاور بازاریابی دارو و تجهیزات پزشکی تصمیم گرفته است که در وب‌سایت خود دوره‌های آموزشی برای جویندگان این علم فراهم نماید که بتوانند به‌صورت حرفه‌ای وارد عرصه فروش و بازاریابی دارو و تجهیزات پزشکی شوند. از طریق وب‌سایت محبوبه رمضانیان می‌توانید دوره‌های ویزیتور دارویی و بازاریابی دارو و تجهیزات پزشکی را تهیه کنید. ضمناً اگر به‌عنوان کادر درمان، پزشک یا پرستار این مطلب را مطالعه کرده اید و علاقه‌مند هستید که برند شخصی خود را داشته باشید و در دسته کادر درمانی برند قرار بگیرید می‌توانید در دو دوره برندسازی پرستاری و برندینگ پزشکان که در دوره‌های آموزشی محبوبه رمضانیان موجود است، شرکت کنید.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *