تفاوت بازاریابی و فروش در صنعت دارویی

شاید با دیدن عنوان تفاوت بازاریابی و فروش در صنعت دارویی کمی متعجب شده باشید. اکثر افراد بر این تصور هستند که بازاریابی همان فروش است و بین این دو هیچ تفاوتی وجود ندارد. ما در این مطلب به شما میگوییم که درست است که در شرکتهای کوچک بازاریابی و فروش یکی تلقی میشوند اما در شرکتهای بزرگ این دو بخش کاملا مجزا هستند. در واقع بخش بازاریابی و بخش فروش با عملکردهای متفاوت، کاملا در موازات هم پیش میروند. اینکه چرا در شرکتهای کوچک یکی هستند فقط به خاطر بحث صرفه جویی در هزینه های شرکت است  و طبیعتا در شرکتهای بزرگ این اتفاق نمی افتد. یکی از انواع شرکتهای بزرگ که بخش بازاریابی از بخش فروش آن جدا میباشد، شرکتهای داروسازی است.

بخش بازاریابی در شرکت دارویی

در این بخش میتوان گفت هنوز محصولی به وجود نیامده است و بخش بازاریابی موظف است که نیاز بازار را تشخیص دهد و بر اساس نیاز بازار محصول جدید شرکت دارویی ایجاد خواهد شد. بدون تحقیق و تایید بخش بازاریابی ممکن است محصولی در شرکت دارویی تولید شود که اصلا با نیاز مشتری همخوانی نداشته باشد. یکی دیگر از کارهای مهم در این بخش ارزش گذاری بر روی محصول تولیدی است. اگر ارزش گذاری محصول در این بخش درست انجام نشود به احتمال زیاد وقتی وارد بازار میشود نمیتواند در عرصه رقابت پیروز شود. در واقع این بخش بین هزینه تمام شده محصول، قیمت فروش و توان خرید مشتری باید رابطه معناداری پیدا کند که منجر به سودآوری برای شرکت داروسازی شود.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
نقش ویزیتور پخش دارویی در ارتقا فروش در شرکت دارویی

هنگامی که یک محصول رونمایی میشود معمولا پیشنهادات ویژه ای برای معرفی محصول به مشتری همراه دارد. اگر این پیشنهادات بدون برنامه ریزی باشد ممکن است هیچکدام به فروش محصول منجر نشود در واقع بخش بازاریابی شرکت باید استراتژی برای ارائه پیشنهادات به مشتریان بالقوه داشته باشد که در نهایت تصمیم به خرید محصول داوریی بگیرند.

مخاطب بخش بازاریابی در صنعت دارویی خیلی گسترده تر از بخش فروش است. مخاطب بازاریابی علاوه بر خریداران محصول افراد تصمیم گیرنده و تاثیرگذار هم هستند  این در حالی است که مخاطب بخش فروش فقط خریداران هستند.

بخش بازارایابی بیشترین تمرکز خود را به آینده معطوف میکند و برای دوسال، پنج سال و ده سال مشتریان شرکت برنامه ریزی میکند. بنابراین بخش بازاریابی بر روی برندسازی شرکت تمرکز میکند و در واقع نامی از محصولات شرکت میسازد که تا دهها سال ماندگار باشد. بنابراین بر روی تحلیل بازار، تبلیغات، خدمات و رضایت مشتری تمرکز میکند.

بخش فروش در شرکت دارویی

همانطور که اشاره کردیم مخاطبان بخش فروش همواره خریداران محصول هستند به همین جهت تمرکز این بخش بر روی امروز شرکت و سودآوری ماهیانه و سالانه شرکت است. در واقع این بخش از شرکت کاری به برنامه های طولانی مدت و تدوین استراتژی شرکت دارویی ندارد. تمام تخصص این بخش به متقاعدکردن مشتری هدف خلاصه میشود. در واقع قیمت گذاری و معرفی محصول را قبلا بخش بازاریابی انجام داده است و مشتریان بالقوه را شناسایی کرده است و سپس فروشندگان وارد عمل میشوند و محصول مشخص را به مخاطب از قبل آماده شده میفروشند و بازخوردهای فروش و ارتباط با مشتری را به بخش بازاریابی انتقال میدهند تا برای برنامه ریزیهای آتی از آن استفاده کنند. بخش فروش نمایندگان برند شرکت هستند در واقع برای برندسازی کاری انجام نمیدهند و تنها وظیفه آنها نگهداری و حفظ نام برند است که قبلا توسط بازاریابی شرکت خلق شده است.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
چگونه می‌توان در بازاریابی صنعت دارویی موفق بود؟

یقینا متوجه شده اید که این دو بخش کاملا هم راستا و در کنار هم فعالیت میکنند و اگر هر دو کار خود را به نحو احسن انجام دهند شرکت داروسازی همیشه رو به رشد حرکت خواهد کرد و نامی نیک از خود در ذهنها حک میکند.

دوره های آموزشی ویژه بازاریابی و فروش

دوره های آموزشی ویژه بازاریابی و فروش

اما چطور باید آموزش اصولی برای بازاریابی و یا فروش محصولات دارویی یا تجهیزات پزشکی یک شرکت را یاد گرفت؟ محبوبه رمضانیان به عنوان مدرس و مشاور بازاریابی و فروش با سابقه 15 ساله در صنعت دارویی در وب سایت خود دوره های آموزشی در زمینه بازاریابی دارویی و فروش محصولات دارویی تهیه کرده است که با شرکت در این دوره ها موفقیت در بازاریابی و یا فروش تضمین خواهد شد. همچنین کسانیکه در بخش بازارایابی شرکت دارویی مشغول هستند و علاقه مند هستند که برای برندسازی اطلاعات مفید و کاربردی به دست آورند میتوانند از دوره های برندسازی محبوبه رمضانیان استفاده کنند. علاوه بر اینکه دوره های ویزیتور دارویی، فروشنده دارو و تجهیزات پزشکی و آموزش مدرپ یا نماینده علمی توسط محبوبه رمضانیان برای کسانیکه در بخش فروش شرکتهای دارویی علاقه مند به همکاری هستند، ارائه میشود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *