مدرپ یا نماینده علمی در بازاریابی دارویی و تجهیزات پزشکی

مدرپ یا نماینده علمی در بازاریابی دارویی و تجهیزات پزشکی به چه کسی گفته می‌شود؟

مدرپ یا نماینده علمی یکی از اعضای بخش فروش شرکت دارویی است که واسطه بین شرکت با پزشکان، داروسازان و سایر افراد کادر درمان است. در واقع اولین مرحله برای علاقه‌مندان به بازاریابی دارو از مدرپی شروع می‌شود.

تحصیلات علمی مدرپ چیست؟

نماینده علمی یک شرکت دارویی باید با اصطلاحات پزشکی تا حدودی آشنایی داشته باشد. زیرا باید بتواند با پزشکان و داروسازان ارتباط برقرار کند. به همین علت مدرپ ها بیشتر تحصیل‌کرده‌های پیراپزشکی هستند البته لزوماً این‌طور نیست که اگر پیراپزشکی نخوانده‌اید نمی‌توانید وارد دنیای مدرپ شوید. به‌طورکلی الویت شرکت‌های دارویی تحصیل‌کرده‌هایی است که با دنیای پزشکی آشنایی داشته باشند. در این صورت درصد موفقیت آنها بیشتر است.

وظیفه نماینده علمی یا مدرپ چیست؟

نماینده علمی شرکت داروسازی باید در اولین مرحله بتواند پزشکان و کادر درمان را برای تجویز داروی موردنظر شرکت متقاعد کند در مرحله بعدی باید از داروخانه‌ای که مدنظر پزشکان است و معمولاً بیماران خود را برای گرفتن نسخه به آنجا ارجاع می‌دهند، برای داروی موردنظر استعلام بگیرد که آیا این دارو در آنجا موجود است یا نه؟ اگر موجود نباشد باید هماهنگی‌های لازم با شرکت و داروخانه را انجام دهد تا دارو در لیست داروهای آن داروخانه قرار گیرد.

مدرپ یا نماینده علمی چه خصوصیاتی دارد؟

باتوجه‌به وظایفی که مدرپ برعهده دارد این شخص باید روحیه خستگی‌ناپذیری داشته باشد و بتواند افراد را متقاعد کند. مدرپ از جمله کسانی است که در شرکت دارویی کار دفتری انجام نمی‌دهد و عمده ساعت‌های کاری خود را در خارج از شرکت سپری می‌کند؛ بنابراین باید از کارکردن در محیط شهری که مملو از ترافیک و آلودگی هوا است فراری نباشد. ازآنجایی‌که مدرپ به‌عنوان نماینده شرکت دارویی همه‌جا حضور پیدا می‌کند باید به‌ظاهر خود اهمیت داده و آراسته باشد. معمولاً شرکت‌های دارویی زبان انگلیسی را به‌عنوان یک آیتم اصلی برای مدرپ در نظر نمی‌گیرند؛ ولی ازآنجایی‌که یک نماینده علمی باید همیشه به‌روز باشد و بتواند به‌راحتی با پزشکان و داروسازان و به‌طورکلی کادر درمان ارتباط برقرار کند، دانستن زبان انگلیسی برایش حائز اهمیت است. همچنین که دانستن علوم کامپیوتری برای مدرپ هیچ ضرورتی ندارد؛ اما این روزها در تمام شرکت‌های دارویی گزارش‌ها از طریق نرم‌افزار آماده می‌شود؛ بنابراین نماینده علمی باید بتواند با نرم‌افزارهای معمول مانند اکسل یا ورد به‌راحتی کار کند.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
کدام استراتژی بازاریابی دارویی منجر به موفقیت می‌شود؟

دوره آموزشی مدرپ در بازاریابی داوریی

شاید با خود فکر کنید که مدرپ که قرار نیست در دفتر به‌عنوان یکی از اعضای شرکت دارویی فعالیت کند و چون تمام مدت بیرون از شرکت است ساعت کاری منعطف دارد و قرار نیست نگران زمان باشد. دقیقاً برعکس نماینده علمی باید وقت‌شناس باشد. تمام قرار ملاقات‌های مدرپ با پزشکان و داروسازانی است که اغلب سرشان شلوغ است و خیلی برای افراد غیر بیمار وقت صرف نمی‌کنند. مدرپ باید سر ساعت برای ملاقات آماده باشد؛ زیرا ممکن است فرصت خود را از دست بدهد. علاوه بر اینکه ترافیک و شلوغی شهر باعث می‌شود که روی زمان‌بندی کارهای خود حساس‌تر باشد.

سرعت عمل یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی است که برای مدرپ در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا همان‌طور که گفتیم نماینده علمی با هماهنگی و طبق خواسته مدیر خود با پزشکان و داروسازان ملاقات می‌کند و تمام کاری که باید به نحو احسن انجام دهد ارسال گزارش صحیح و به‌موقع به مدیرش در شرکت دارویی است.

حتماً تابه‌حال متوجه شده‌اید که نماینده علمی شرکت دارویی شغلی بسیار حساس است؛ اما اگر نمی‌دانید که چطور باید وارد این حرفه شوید و کجا باید آموزش ببینید، محبوبه رمضانیان با سال‌ها تجربه در زمینه فروش و بازاریابی دارویی دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه بازاریابی دارویی ارائه می‌دهد که آموزش نماینده علمی شرکت دارویی هم در بر می‌گیرد. اگر هم به‌عنوان یک شرکت دارویی برای استخدام مدرپ نیاز به مشاوره دارید محبوبه رمضانیان می‌تواند به‌عنوان مشاور در کنار شما باشد تا بهترین نماینده علمی و مدرپ را برای شرکت دارویی خود انتخاب کنید.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
با یک ویزیت بد، چه کنیم؟

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *