کیف ویزیت یک نماینده علمی و ویژگیهای آن

کیف ویزیت، کیف‌دستی است دیگر. ویژگی ندارد. قرار است با آن راحت باشیم. یا اینکه زیبا باشد. البته که باید جادار باشد و صدالبته باید جنس خوبی داشته باشد. رنگش هم طوری باشد که ما خوشمان بیاید. همه این‌ها درست است، اما وقتی نماینده علمی هستی، کیف ویزیت یکی از ابزارهای اصلی شماست. کیف ویزیت یک نماینده علمی، دفتر کار اوست. اگر یک نماینده علمی باشید یا بخواهید که یک نماینده علمی بشوید، آن‌وقت است که متوجه می‌شوید، چه وسایل و لوازمی نیاز دارید.

شما به‌عنوان یک نماینده علمی، به ابزارهایی نیاز دارید که روزانه با آنها سروکار دارید. من اینجا فهرستی از ابزارها را مثال می‌زنم.

 • کاتالوگ
 • بروشور
 • کلیربوک
 • مقاله
 • دفترچه برای نت‌برداری
 • خودکار و مداد
 • کارت ویزیت

وسایلی هم وجود دارند که به‌طورمعمول در یک کیف‌دستی قرار می‌گیرند:

 • کیف پول
 • دسته‌کلیدها
 • موبایل و هندزفری
 • وسایل شخصی (لوازم‌آرایش، دستمال‌کاغذی، پد بهداشتی، عطر، سیگار، فندک و …)
 • قاب عینک

خوب، اگر به ترکیب این دو لیست نگاه کنیم، مسلماً به این نتیجه می‌رسیم که ما به کیف نسبتاً بزرگ، با کیفیت مناسب نیاز داریم که قابلیت حمل تمام این وسایل را به‌راحتی برای ما فراهم کند.

برای انتخاب یک کیف ویزیت مناسب برای نمایندگی علمی چه استانداردهایی را بهتر است رعایت کنیم؟

فضای داخل کیف ویزیت

همان‌طور که در ویدیو می‌بینید، کیف ویزیت شما حداقل سه جایگاه مجزا برای قرار دادن وسایل مختلف ازجمله کاتالوگ، مقالات و وسایل شخصی باید داشته باشد. درعین‌حال شما به فضایی برای قرار دادن اشیا کوچک، نظیر دسته‌کلید و خودکار اضافی نیاز دارید. شاید حتی بتوانید وسایلی نظیر ریمایندرهای کوچک مانند خودکار و جاکلیدی را هم در این مکان‌ها قرار دهید.

محل باز شدن کیف ویزیت

ترجیح کیفی را انتخاب کنید که از بالا باز می‌شود. منظورم آن است که اگر در جایی باشید که امکان قرار دادن کیف روی زمین یا یک سطح صاف نباشد، به‌راحتی بتوانید در حالی که کیف شما روی دوشتان است آن را بازکرده و به‌راحتی به محتویات موردنیازتان دسترسی داشته باشید

جنس کیف ویزیت

جنس کیف ویزیت باید به نوعی باشد که به‌راحتی و با کشیدن یک دستمال تمیز شود. دقت داشته باشید که شما زمان زیادی را در خارج از دفتر کار می‌گذرانید و احتمال کثیف شدن کیف شما زیاد است. من به‌شخصه کیف‌های دارای استقامت برزنت‌ (البته نوع ظریف و سبک) و کیف‌های چرمی و چرم مصنوعی را پیشنهاد می‌کنم. حواستان باشد، بهتر است کیفی که برای استفاده در طول ویزیت انتخاب می‌کنید، جنس خیلی ظریفی نداشته باشد، چون امکان برخورد آن با اجسام نوک‌تیز در طول مسیر تقریباً زیاد است و قرار نیست شما تمام حواس خود را جمع نگهداری از کیفتان کنید.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
از تاریخچه نمایندگی علمی چه می دانیم؟

رنگ کیف ویزیت

این مسئله کاملاً به شما بستگی دارد، اما پیشنهاد من استفاده از یک رنگ خنثی مانند مشکی، قهوه‌ای و سورمه‌ای است؛ زیرا علاوه بر آنکه زمان زیادی صرف ست کردن کیف و کفش و سایر البسه شما نمی‌شود، ثانیاً تمیز کردن این کیف‌ها نسبتاً ساده‌تر است؛ و به‌راحتی با یک دستمال یا واکس بی‌رنگ تمیز و براق می‌شوند. برخی اوقات شما مجبور هستید که کیف خود را در مراکز و مطب‌ها روی زمین قرار دهید، لذا رنگی را انتخاب کنید که با اولین تماس با زمین جلوه خود را از دست ندهد. حواسمان باشد که کیف ویزیت ابزار کار شماست و قرار است به شما ظاهری حرفه‌ای‌تر بدهد نه اینکه شما را فردی شلخته و نامنظم جلوه دهد. به نظر من استفاده از رنگ‌های روشن و کیف‌های غیررسمی‌تر را برای استفاده در سایر زمان‌ها قرار دهید.

دسته‌های کیف ویزیت

انتخاب نوع دسته کیف، کاملاً به شما بستگی دارد. با چه نوع دسته‌ای راحت‌تر هستید؟ البته من پیشنهاد می‌کنم از کیفی استفاده کنید که به شما هر دو نوع انتخاب دسته روی دوش و نیز دسته‌های کوتاه‌تر را می‌دهد.

کف کیف ویزیت

کف کیف، باید از یک جنس مقاوم ساخته‌شده باشد. دقت داشته باشیم که وزن اجسامی که در کیف قرار می‌دهیم تقریباً زیاد است بنابراین، بهتر از کیفی استفاده کنیم که یک لایه محافظ برای کف داشته باشد و به‌نوعی کف آن قابلیت قرارگیری روی زمین را داشته باشد؛ یعنی وقتی آن را روی زمین یا صندلی قرار می‌دهیم به‌راحتی واژگون نشود.

رعایت تمام موارد بالا، در مورد یک کیف استاندارد برای استفاده در ویزیت‌ها به شما کمک می‌کند که تمام خواسته‌هایتان از یک کیف ویزیت مناسب برآورده شود و درعین‌حال به شما کمک می‌کند که زمان ذهنی کمی برای محافظت از وسایل خود قرار دهید.

چیدمان داخل کیف ویزیت:

علاوه بر تمام موارد ذکرشده، چیدمان کیف یک نماینده علمی هم بسیار مهم و حیاتی است. چرا می‌گویم حیاتی؟

شاید این سناریو برای شما هم آشنا باشد.

وارد مطب شده‌اید و جایی برای نشستن وجود ندارد. پزشک سرش شلوغ است و با حواس‌پرتی به شما نگاه می‌کند و منتظر است ببیند که شما چه گفته‌ای دارید. همان‌طور که با پزشک سلام و احوالپرسی اولیه را انجام می‌دهید، اولاً به دنبال یک جای مناسب برای قرار دادن کیف خود هستید و ثانیاً دارید فکر می‌کنید که به چه ابزارهایی نیاز دارید. چند جمله از مکالمه شما شروع‌شده و حالا وقت آن است که یک ابزار کمک بصری را به پزشک نشان دهید. تازه روی کیفتان خم می‌شوید و به دنبال ابزار مناسبتان می‌گردید، حالا صبر پزشک هم سر آمده و شروع به بازی با موبایلش می‌کند، حتی شاید یک تماس هم بگیرد. شما همچنان به دنبال کاتالوگ، بروشور یا مقاله مدنظر می‌گردید. بالاخره آن را پیدا می‌کنید و سعی می‌کنید حواس پزشک را مجدداً پیش خود برگردانید. بگذارید همین‌جا به شما بگویم: این ویزیت تمام شده. پزشک دیگر به گفته‌های شما توجه نخواهد کرد.

بازی ویزیت، بازی دریافت توجه و استفاده از زمان در کوتاه‌مدت است. شما بیشتر از چند لحظه زمان برای جلب‌توجه ندارید و بیشتر از چند دقیقه نمی‌توانید آن توجه را معطوف به خود نگاه‌دارید. بسیار مهم است که بتوانید از همین دقایق کوتاه استفاده کنید و رمز آن داشتن آمادگی است.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
ویزیتور دارویی چه ویژگی‌هایی دارد؟

کیف ویزیت مناسب چه شرایطی دارد؟چیدمان کیف ویزیت یک امر کاملاً شخصی است. برای من که یک خانم و چپ‌دست هستم و عموماً کیفم را در سمت چپ قرار می‌دهم، بهترین راه داشتن سیستمی بوده که وسایلم را به ترتیب اولویت از سمت نزدیک‌تر به خودم قرار دهم؛ یعنی خودکار، دفتر یادداشت و مهم‌ترین کاتالوگ را دقیقاً طوری قرار می‌دهم که با کمترین توجه و صرف زمان بتوانم از کیفم درآورده و صحبت را ادامه دهم. وسایل شخصی را طوری قرار می‌دهم که در طول ویزیت مطلقاً جلوی دست‌وپا نباشند و حتی اصلاً نیاز به دیدن آنها هم نباشد. وقتی در مطب پزشک یا هریک از افراد کادر درمان هستم، تنها آن دسته از وسایلی در کیف من مشاهده می‌شوند که در همان زمان به آنها نیاز دارم. حواسم هست که سایر بخش‌های کیفم را در تمام زمان‌ها بسته نگاه‌دارم تا توجه من یا مخاطب را منحرف نکند.

دقت داشته باشیم که کیف‌دستی یک نماینده علمی، اصل بحث ما نیست، بلکه وسیله و ابزاری است که ما بتوانیم به‌راحتی اولاً به لوازم موردنیازمان دسترسی داشته باشیم و ثانیاً استفاده از آن زمان زیادی از ما نگیرد و بتوانیم به‌راحتی به اصل کار و حرفه خود بپردازیم.

در ویدیویی که در ابتدای این مقاله قرار داده‌شده است، من به نوع کیف و چیدمانی که در طول ویزیت استفاده می‌کنم، اشاره‌کرده‌ام. لطفاً این ویدیو را مشاهده کرده و از نکاتی که می‌توانند فرایند ویزیت را برای شما ساده‌تر کنند، استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *