گواهینامه نمایندگی علمی

آیا در حال بررسی موقعیتی در زمینه فروش دارو هستید؟ اگر چنین است، احتمالاً از خود می‌پرسید که آیا گواهینامه‌های اضافی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به یک متقاضی برجسته تبدیل شوید. بهترین گواهینامه‌ها را برای نمایندگان فروش دارو پیدا کنید، بیاموزید که چگونه می‌توانند به شما در ورود به صنعت کمک کنند و در راهنمای جامع ما دریابید که آیا واقعاً به آن‌ها نیاز دارید یا خیر.

بالاتر از سطح انتظار باشید (به خوب بودن قانع نباشید.)

اگر می‌خواهید وارد بازار دارو شوید، بدانید که یک صنعت سریع و در حال رشد است. درحالی‌که ورود به فروش در صنعت چند صد میلیارد ریالی می‌تواند ازنظر مالی عالی باشد، همچنین به بسیاری از افراد این امکان را می‌دهد تا با ارائه ابزارهای ارزشمند برای افزایش سلامت و تندرستی جامعه اطراف خود، به ارتقا سطح مهارت‌های خود نیز بپردازند.

درحالی‌که امکان ورود به بخش فروش دارویی بدون مدرک یا گواهینامه وجود دارد، به این معنی است که به‌احتمال‌زیاد فقط برای موقعیت‌های سطح ابتدایی در نظر گرفته می‌شوید. در عوض، اگر به دنبال کار در برخی از موقعیت‌های بالاتر هستید، باید برای رسیدن به آن تلاش کنید.

بسیاری از شرکت‌ها از نمایندگان علمی سطح ابتدایی خود می‌خواهند که حداقل یک سال تجربه فروش داشته باشند، به‌ویژه در بازار B2B (تبادل میان شرکت‌ها). این تجربه به نمایندگان علمی این امکان را می‌دهد تا بفهمند که چگونه می‌توانند گفتگوهای فروش را در برابر مشتریان ارائه دهند تا به‌طور مؤثر مسائل آن‌ها را درک کرده و به آن‌ها پاسخ دهند. بااین‌حال، درحالی‌که بسیاری از موقعیت‌های فروش ممکن است نیاز به تحصیلات و مهارت‌های مازاد را لازم ندانند اما مسلماً داشتن این مهارت‌ها مزیتی است که می‌تواند به شما در قرارگیری در موقعیت برتر کمک شایانی نماید.

در اینجا چند مورد از باارزش‌ترین گواهینامه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای موفقیت در صنعت فروش دارو به دنبال آن باشید.

گواهینامه CNPR

انجمن ملی نمایندگان فروش دارویی یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌ها در ایالات‌متحده است که به توسعه مهارت‌ها و دانش نمایندگان علمی فعلی و کسانی که امیدوار به ورود به این صنعت هستند کمک می‌کند. از بین آموزش‌هایی که ارائه می‌دهند، محبوب‌ترین آن‌ها گواهینامه CNPR است. این دوره بین 60 تا 80 ساعت طول می‌کشد تا دانش آموزان آن را کامل کنند و موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهد که برای نمایندگان فروش در صنعت داروسازی بسیار مهم است. برخی از موضوعات عبارت‌اند از:

 • فارماکولوژی
 • اصطلاحات پزشکی
 • اثربخشی دارو
 • دستورالعمل‌های فروش
 • جزئیات پزشکان و عادت های تجویزی
 • فارماکوکینتیک
 • فیزیولوژی
 • مقررات فروش
 • مهارتهای فروش

تجربه شخصی

اگرچه در کشور ما برای ورود به بازار دارو و تجهیزات پزشکی نیازی به گواهینامه‌های معتبری چون CNPR ندارد ولی شرکت در این دوره و آزمون‌های آن در سال 1394 دید باز تری از این حرفه و پیش‌زمینه‌های این حرفه به من داد. بااینکه تعدادی از سرفصل‌های این دوره در بازار دارویی ایران چندان کاربردی نبودند اما دید وسیعی نسبت به نحوه تعامل در این بازار در سطح بین‌المللی به دست می‌دهد. البته شرکت در این دوره‌ها و اخذ مدرک CNPR شاید در ظاهر در بازار ایران کاربرد نداشته باشد اما به شما برای پیشبرد اهدافتان در این بازار کمک خواهد کرد.

گواهینامه NAPSRx

برای شرکت در این دوره‌ها کافی است به وبسایت این مجموعه مراجعه نمایید. قیمت پکیج آنلاین این دوره حدود 400 دلار است که شامل کتاب NAPSRx و امتحان می‌باشد. این کتاب که حدود 500 صفحه دارد حاوی اطلاعات ارزشمندی در حوزه علوم دارویی و بازار دارو و قوانین حاکم بر این بازار در کشور آمریکاست. متأسفانه امکان ارسال کتاب به ایران وجود ندارد (البته از راه‌هایی مثل خرید و ارسال توسط آشنایان می‌توانید استفاده کنید.) پس از مطالعه کتاب می‌توان در آزمون آنلاین CNPR شرکت نمود و گواهینامه را دریافت کرد. باید اذعان کنم مطالعه این کتاب برای من حدود 8 ماه زمان برد و بسیاری از اصطلاحات مورداستفاده از آن به دلیل عدم کاربرد در بازار ایران بسیار نامأنوس و ناهنجار بود اما باور دارم که مطالعه این کتاب و استفاده از سایر منابع ارائه‌شده در CNPR به من کمک شایانی در جهت پیشرفت کرده است.

برای دریافت گواهینامه باید حداقل 80% امتیاز آزمون را به دست آورید. در صورت عدم موفقیت در آزمون می‌توان از گزینه آزمون مجدد نیز استفاده کرد که هزینه‌ای معادل 40 دلار دارد. (من سه بار در آزمون با نمرات 40%، 65% و 78% رد شدم.)

علاوه بر این، این آموزش در انواع کالج‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شود تا بتوانید آموزش‌های حضوری ارزشمندی را برای کمک به پاسخگویی مستقیم به سؤالات خود کسب کنید. این آموزش برای نمایندگان فروش در سطح مبتدی طراحی‌شده است تا به آن‌ها درک پایه‌ای از مسائلی که هرروز در حرفه خود با آن مواجه می‌شوند، ارائه دهد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
5 کتابی که هر نماینده علمی باید بخواند.

آموزش PRC – گواهینامه نماینده علمی دارویی

این دوره ها نیز در ایالات متحده و برخی از سایر کشورها مانند هندوستان و چین ارائه می گردند. این آموزش برای نمایندگان علمی دارویی بالقوه و بالفعل طراحی‌شده است که می‌خواهند دانش خود را توسعه دهند. این گواهینامه نیاز به تکمیل ده ماژول قبل از شرکت در آزمون نهایی دارد. ماژول‌ها عبارت‌اند از:

 • اصطلاحات و اختصارات پزشکی
 • قوانین و مقررات FDA مربوط به بازاریابی صنعت داروسازی (با تکیه بر بازار هر کشور)
 • اصول فارماکونومیک
 • مقدمه‌ای بر مصرف مواد مخدر برای متخصصان صنعت داروسازی
 • اصول اولیه در فارماکولوژی
 • اثرات تشریحی و فیزیولوژیکی داروها
 • پیشگیری از تقلب و سوءاستفاده از داروهای تجویزی
 • تجزیه‌وتحلیل ادبیات بررسی‌شده در مورد درمان‌های دارویی
 • مقایسه طبقات دارویی درمانی
 • فروش با ارزش بالا

پس از تکمیل این دوره آنلاین، می‌توانید از اعتبارنامه PRC به‌طور حرفه‌ای استفاده کنید و آن را به لیست گواهینامه‌های خود اضافه کنید و آن را در عنوان خود قرار دهید.

مدارک دانشگاهی

درحالی‌که سازمان‌ها و شرکت‌های آنلاینی وجود دارند که در صدور گواهینامه‌های مهارت‌های فروش در صنعت داروی تخصص دارند، کالج‌ها و دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که گواهی‌ها و مدرک‌هایی را ارائه می‌دهند که متناسب با نیازهای نمایندگان علمی دارو باشد. برخی از این‌ها عبارت‌اند از دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو (UTSA)، دانشگاه فلوریدا و کالج‌های فروش در صنعت سلامت.

علاوه بر دوره‌های کالج آنلاین و حضوری، پیشنهاد‌هایی از سوی شورای اعتباربخشی فروش پزشکی (ACMS) و انجمن ملی فروشندگان حرفه‌ای (NASP) نیز وجود دارد.

همه این گزینه‌ها، به‌جز NASP، به پیش‌نیاز مدرک لیسانس یا تجربه فروش مربوطه نیاز دارند. NASP پیش‌نیازی برای برنامه خود ندارد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
شما یک نماینده علمی هستید، اگر...

گواهینامه دانشگاهیپیدا کردن گواهی‌نامه مناسب برای شما

شناسایی اینکه کدام رویکرد بهترین راه دریافت گواهینامه برای برآورده کردن نیازهای شما است، می‌تواند به تحقیقات بیشتری نیاز داشته باشد. برای یافتن بهترین گزینه باید چندین فاکتور وارد عمل شوند. کسب گواهینامه اغلب به هزینه بالایی نیاز دارد، چه ازنظر مالی و چه ازنظر سرمایه‌گذاری زمانی، ازجمله ساعات کلاس و زمان مطالعه. هر گواهینامه دارای مزایای خاصی است که ممکن است آن را برای شما مناسب‌تر کند، اما شناسایی ویژگی‌های هر یک که با نیازهای شما مطابقت دارد بسیار مهم است.

وقتی به بازار فروش و بازاریابی در صنعت دارو نگاه می‌کنید، با دانش و پیشینه موجود خود شروع کنید. اگر تجربه قابل‌توجهی دارید، نگاه کردن به برنامه‌های سطح بالاتر یا دوره‌های تحصیلات تکمیلی می‌تواند بیشترین پاداش را به شما بدهد. بااین‌حال، اگر تجربه مستقیم ندارید، این دوره‌ها ممکن است هدر بروند، زیرا دانش اولیه برای ورود به سطح پایه موردنیاز را نخواهید داشت.

هزینه یکی دیگر از عوامل مهم برای بسیاری از گواهینامه‌ها است. هزینه‌های صدور گواهینامه‌ها از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است. فقط سعی کنید اولین قدم را با پیدا کردن شغلی در این زمینه بردارید، شاید بهترین راه تمرکز بر به دست آوردن تجربه اولیه از طریق شبکه‌سازی باشد. بااین‌حال، مهم است که هزینه‌ای را که برای آن پرداخت می‌کنید، در نظر بگیرید. دوره‌های گران‌تر از طریق آموزش حضوری، پشتیبانی بیشتری را ارائه می‌دهند.

اغلب شرکت‌ها و کالج‌هایی که این گواهینامه‌ها را ارائه می‌دهند، لینک‌های مستقیمی نیز با شرکت‌های دارویی داشته و در برخی موارد درصورتی‌که دانشجوی فعال و کوشایی باشید شانس شما برای معرفی به این شرکت‌ها افزایش می‌یابد.

درنهایت، اگر به دنبال به دست آوردن یک مزیت واقعی در رقابت هستید، پس از اتمام گواهینامه خود از متخصصان کمک بگیرید تا در بهترین شرکت‌ها با رقابتی‌ترین حقوق استخدام شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *