وظایف ویزیتور شرکت پخش دارو

از وظایف ویزیتور شرکت پخش دارو و تجهیزات پزشکی چه میدانیم؟

اگر به‌عنوان ویزیتور برای مصاحبه شغلی حاضر شده‌اید باید بدانید که شما اصلاً وظیفه ندارید که بازاریابی و فروشندگی بلد باشید. متأسفانه در خیلی از شرکت‌های دارویی گاهی به دلیل ناآگاهی، شاید هم به دلیل مسائل بودجه از ویزیتور درخواست می‌شود که بازاریابی و فروش محصول هم انجام دهد که این موضوع نشان از غیرحرفه‌ای بودن و کوچک بودن تیم بازاریابی و فروش شرکت دارویی دارد.

بنابراین، بدانید که شرکتی که استراتژی فروش دارد و تیم بازاریابی کاملی دارد هیچ‌وقت این درخواست را ندارد. در تدوین استراتژی فروش محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی بخشی به طور خاص برای وظایف و عملکرد ویزیتور دارویی تعریف می‌شود.

چه موقع شرکت دارویی نیاز به ویزیتور دارویی دارد؟

اینکه همه شرکت‌ها نیاز به ویزیتور دارویی پیدا می‌کنند یا نه بستگی به سیاست‌های بخش بازاریابی و فروش هر شرکت دارد. اما به‌طورکلی زمانی که یک محصول رونمایی میشود و مرحله کنترل کیفی را میگذراند و بحث قیمت‌گذاری محصول تمام می‌شود از طریق ابزارهای مختلف تبلیغات شروع می‌شود. در این مرحله اگر استراتژی شرکت دارویی بر آن باشد که سفارش در حجم بالا بپذیرد در این صورت از ویزیتورهای دارویی برای پخش مویرگی دعوت به عمل میاورد. در واقع ویزیتور دارویی جزئی از روند بازاریابی به‌حساب میاید و در واقع برای محصولی که اصلاً معرفی نشده ویزیتور دارویی کاری نمی‌تواند از پیش ببرد. مرحله بعد از ویزیتورها فروشنده‌ها هستند. زیرا همان‌طور که اشاره کردیم ویزیتور دارو به‌هیچ‌عنوان فروش انجام نمی‌دهد فقط سفارش می‌گیرد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
تأثیر آموزش نمایندگان علمی بر عملکرد آنها

ویزیتور دارو باید از چه چیزهایی باخبر باشد؟

اگر تیم بازاریابی یک شرکت قوی و حرفه‌ای باشد به‌خوبی می‌داند که دانستن تمام ویژگی‌های محصول اعم از نقاط ضعف و نقاط قوت برای ویزیتورها الزامی است. اگر ویزیتور فقط از ویژگی‌های مثبت دارو و تجهیزات پزشکی باخبر باشد نمی‌تواند به‌درستی از محصول دفاع کند؛ بنابراین برگ برنده ویزیتور دارویی شناخت کامل محصول موردنظر است که این وظیفه شرکت دارویی و تیم بازاریابی است که او را مطلع کنند. در واقع ویزیتورها در پروسه یک کار تیمی فعالیت می‌کنند و فعالیت آنها به‌تنهایی هیچ سودآوری برای شرکت ندارد.

برخلاف تصور افرادی که بدون آموزش حرفه‌ای قصد استخدام در این حرفه را دارند، ویزیتور نیاز به پرچانه بودن و به‌اصطلاح سمج بودن ندارد. ویزیتور باید باحوصله و فن بیانی که دارد بتواند تمام ویژگی‌های محصولی که از قبل برای مرکز یا شخص موردنظر معرفی شده است را دوباره یادآوری کند و پاسخگوی سؤالات پیش‌آمده باشد. عموماً شخصی که برای سفارش انبوه یک محصول تصمیم‌گیرنده است نیاز به منطق و توضیح واضح دارد تا اصرار و پافشاری!

ویزیتور دارو باید از چه چیزهایی باخبر باشد؟

ویزیتور باید چارچوب‌های شرکت را بشناسد.

همان‌طور که گفتیم وظیفه ویزیتور دارویی بخشی از روند کار تیمی بازاریابی شرکت است؛ بنابراین دانستن اصول و چارچوب‌های شرکت از اصول اولیه ویزیتوری است. اگر به‌عنوان ویزیتور به هر قیمتی بخواهید سفارش ثبت کنید ممکن است گاهی به خط‌مشی شرکت بی‌اعتنا شوید؛ بنابراین ثبت سفارش انبوه تنها در چارچوب استانداردهای شرکت دارویی پذیرفته است.

تمام این اصولی که در این مطلب اشاره کردیم نیاز به مهارت و تجربه دارد تا از شما یک ویزیتور دارویی موفق بسازد؛ بنابراین بدون گذراندن دوره‌های آموزشی به‌هیچ‌عنوان در جلسات استخدام ویزیتور دارویی حاضر نشوید. در این دوره‌ها شما علاوه بر اینکه به تمام حق‌وحقوق خودآگاه می‌شود از روند پروسه بازاریابی شرکت دارویی نیز مطلع می‌شوید که چگونه می‌توانید در این پروسه فرد مؤثری به‌عنوان ویزیتور دارویی باشید تا از این طریق هم به اهداف مالی و شغلی خود برسید و هم اینکه شرکت دارویی را به اهداف خود نزدیک کنید.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
انواع اعتراضات پزشکان به نمایندگان علمی

محبوبه رمضانیان با سال‌ها سابقه در زمینه مشاوره بازاریابی و فروش شرکت‌های دارویی مطرح به‌عنوان مدرس دوره‌های ویزیتور دارویی در کنار شما خواهد بود تا علاوه بر اینکه آموزش می‌بینید بتواند شغل موردنظر خود را پیدا کنید.

 برای اطلاعات بیشتر از طریق وب‌سایت در تماس باشید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *