حواسمان باشد! همیشه در هر مرکز مهمان هستیم.

مانند یک مهمان رفتار کنید

وقتی به‌عنوان نماینده علمی فعالیت می‌کردم، در طول یک ماه بارها (گاهی هفته‌ای یک‌بار) به مراکز مختلف جهت معرفی محصول و ویزیت پزشکان مراجعه می‌کردم. این مطلب باعث شده بود که فکر کنم نباید هر بار از مسئول بخش اجازه بگیرم به‌خصوص اینکه رمز ورود برخی از بخش‌ها (ICU، OR و یا CCU) را هم در اختیار داشتم. به‌خاطر دارم یکبار یکی از پزشکان به دنبال رفتار گستاخانه من با یکی از منشی‌ها  به گفتند:

“خانم رمضانیان، شما مهمان عزیزی هستی، اما حواست باشد باز هم مهمان هستی.”

مهمان بودن به معنای بی اجازه رفتن نیست.

 

نمایندگان فروش پزشکی نیازی به یادآوری این موضوع ندارند، اما متأسفانه آن را فراموش می‌کنند. وقتی از بیمارستان، مطب پزشکان یا پرستار یا مشتری دیگری در قلمرو خود بازدید می‌کنید، مهمان هستید. به‌عبارت‌دیگر، نزاکت عمومی را رعایت کنید.

شاید مهمان عزیزی باشیم، اما باز هم مهمان هستیم.

 

چه رفتاری نشان دهنده اطلاع ما از مهمان بودنمان در مراکز است؟

  • برای شروع، هنگامی که در پنجره پذیرش مراجعه می‌کنید، مطمئن شوید که پنجره را مسدود نکرده‌اید. بله، بیمارانی هستند که نیاز بیشتری از شما به آنجا دارند. مطمئن شوید که آنها را در اولویت قرار دهید. ویزیت شما می‌تواند منتظر بماند.
  • گوشی خود را ساکت کنید و اگر نیاز به صحبت با تلفن دارید، به بیرون بروید. هیچ‌کس نمی‌خواهد به مکالمه شما گوش دهد.
  • اگر کسی در اتاق انتظار ایستاده است، مطمئن شوید که آن شخص، شما هستید. صندلی‌ها ابتدا برای بیماران است. اگر صندلی خالی وجود دارد، خوی شما هم می‌توانید استراحت کنید. اما اگر صندلی‌های دیگر پر شد و بیمارانی ایستاده بودند، صندلی خود را به یک بیمار پیشنهاد دهید.
  • اگر نیاز به بازدید از بخش متفاوتی از ساختمانی که در حال حاضر در آن هستید، دارید؛ ابتدا اجازه بگیرید. شما سرخود در خانه کسی شروع به سرزدن به اتاق‌ها نمی‌کنید. پیش از تماس با مشتریان خود از منشی آنها اجازه بخواهید.
  • مردم، از جمله مشتریان شما، به هر کاری که انجام می‌دهید توجه دارند. ادب شماست که تا حد زیادی باعث می‌شود که شما را در میان افرادی که شما را می‌شناسند محبوب کند. مانند یک مهمان رفتار کنید و مشتریان اغلب مانند یک مهمان با شما رفتار خواهند کرد. این رفتارهای ساده باعث می‌شود که هر دو طرف احساس خوب و راحتی داشته باشند.
شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
نکاتی مهم برای بازاریابی یک شرکت دارویی

و سرپرستان و مدیران محترم، لطفاً این فرض ساده رفتار کردن مانند مهمان را به نمایندگان علمی خود آموزش دهید. هر نماینده علمی باید این مطلب مهم را زمانی که آموزش‌‌های اولیه فروش پزشکی خود را سپری می‌کند یاد بگیرد.

ما از هیچ‌کس طلب نداریم و کسی به ما بدهکار نیست، پس مراکز را مانند خانه خود نپندارید.

شاید این مطلب بیشتر برای یادآوری به خودم باشد و یا افرادی که تنها در یکی دو مرکز فعالیت می‌کنند، اما باز هم به‌خاطر داشته باشیم: شاید مهمان عزیزی باشیم، اما باز هم مهمانیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *