به دنبال چه هستید؟

تعیین اینکه کار در کدام شرکت برای فروش در صنعت سلامت مناسب شماست یک چالش بزرگ است. مشاغل فروش در صنعت سلامت در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند – مانند شرکت‌های فروش در صنعت سلامت- و هرکدام محصول، مأموریت و قلمرو متفاوتی دارند.

خوشبختانه، راهی وجود دارد که تصمیم خود را به یک بخش کوچک‌تر و قابل مدیریت تقسیم کنید. با مشاهده مشاغل فروش در صنعت سلامت بر اساس اندازه شرکت، می‌توانید جستجوی شغلی خاص و متفاوت‌تری ایجاد کنید. این به شما این قدرت را می‌دهد که شرکت، محصول و تیمی را پیدا کنید که شما را به سمت برتری در فروش و احساس رضایت سوق دهد.

بیایید با بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های بین استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SBM) و شرکت‌های بزرگ، سفر را آغاز کنیم:

کار در استارت آپ ها می تواند همراه با چالش و در عین حال جذاب باشد.

شرکت‌های نوپا (استارت­آپ­ها)

مشاغل فروش در صنعت سلامت در استارت‌آپ‌ها با قلمرو جدید و هیجان‌انگیزی همراه هستند. این شرکت‌های کوچک اما قدرتمند در همه‌جا ظاهر می‌شوند و چهره محصولات مراقبت‌های بهداشتی را در یک‌زمان تغییر می‌دهند. اگر مجذوب مشاغل فروش در صنعت سلامت در استارت‌آپ‌ها شده‌اید، چند نکته وجود دارد که باید قبل از شروع جستجوی شغل بدانید.

شاید فکر می‌کنید این دسته از استارت­آپ­ها در کشور ما وجود ندارند. تاکنون بیش از 250 استارت آپ در حوزه سلامت در کشور ما ثبت‌شده‌اند. بیشتر از 70 درصد این پلتفرم‌ها در حوزه خدمات دیجیتال فعالیت دارند اما برخی از آن‌ها نیز در حوزه تولید و تحویل دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت دارند. شرکت‌های دانش‌بنیانی که با استفاده از ذهن‌های جوان و قوی به دنبال افزایش تجربه در حوزه تولید و به‌روز کردن فناوری‌های کشور در حوزه سلامت هستند.

استارت آپ چیست؟ استارت‌آپ‌ها معمولاً به‌عنوان شرکت‌هایی با کمتر از ۸۰ کارمند تعریف می‌شوند. مهم است که آگاه باشید که برای موفقیت در این شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه، نمایندگان فروش باید آماده باشند تا هر کاری که برای رشد سریع شرکت لازم است انجام دهند.

مشاغل فروش در صنعت سلامت، در استارت‌آپ‌ها باعث ایجاد هیجان می‌شوند، اما با نقش سنتی فروش متفاوت هستند. استارت‌آپ‌ها فقط محصولات جدید ارائه نمی‌کنند، خود شرکت‌ها نیز تازه‌وارد عرصه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی شده‌اند؛ بنابراین، نمایندگان فروش با متقاعد کردن مشتریان برای سرمایه‌گذاری در محصولاتشان و اینکه می‌توانند به شرکتی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند اعتماد کنند، به چالش کشیده می‌شوند.

علاوه بر این، ازآنجایی‌که استارت­آپ­ها از پایه کار می‌کنند، کارمندان بسیار کمی دارند. از هر کارمند، ازجمله نمایندگان فروش انتظار می‌رود که همه‌کاره باشند و نقش‌های مختلفی را بر عهده بگیرند. به‌علاوه، به دلیل ماهیت کسب‌وکارشان، دستمزدها در استارت‌آپ‌ها کمتر است. آن‌ها هنوز نفوذ موردنیاز در صنعت را برای فروش بیشتر محصولات خود را پیدا نکرده‌اند. درنتیجه، میانگین حقوق در حد پایه اداره کار است و بیشتر درآمد نیروی فروش از طریق پورسانت کسب می‌گردد.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
درد دل های یک نماینده علمی

در اینجا چیزی است که می‌توانید از استارت­آپ­های فروش در صنعت سلامت انتظار داشته باشید:

 • منابع فروش باید ایجاد شود
 • اشتیاق، نیروی محرکه اصلی فروش است
 • خارج از فروش باید کلاه‌های زیادی بپوشید
 • آزادی و تشویق به نوآوری
 • جو خانوادگی و تیمی
 • محصولات جدید را به مشتریان معرفی کنید
 • تماس سرد (Cold Call) بیشتر
 • دستورالعمل‌ها در مورد ساختار پورسانت بسته به بودجه متفاوت است
 • با تلاش شرکت برای رشد سریع، ساعات بالقوه طولانی‌تری خواهد داشت

چه چیزی باعث می‌شود تناسب خوبی داشته باشید؟

اگر از دنیایی بسیار سریع و غیرقابل‌پیش‌بینی لذت می‌برید، استارت­آپ­ فروش در صنعت سلامت مکان مناسبی برای شماست. کسانی که به‌راحتی با انجام چند کار و پرش از یک کار به کار دیگر به‌راحتی فرسوده نمی‌شوند، به‌ویژه در این نوع محیط رشد عالی خواهند داشت.

در شرکت های کوچک و متوسط اغلب از روحیه تیمی لذت خواهید برد.

کسب‌وکار کوچک تا متوسط

نامزدها اغلب از در نظر گرفتن مشاغل فروش در صنعت سلامت در مشاغل کوچک تا متوسط (SMB) غفلت می‌کنند. به‌خصوص در رسانه‌ها اخبار فوری درباره استارت­آپ­ها و شرکت‌های بزرگ فروش در صنعت سلامتمی شنویم. بااین‌حال، کسب و کارهای کوچک تا متوسط نیز محصولاتی را ارائه می‌دهند که زندگی را تغییر می‌دهند و نباید آن‌ها را دست‌کم گرفت.

SMB چیست؟ SMB ها در مورد اندازه کارمند طیف گسترده‌ای دارند زیرا این تعریف به صنعت، تعداد کارکنان و میانگین درآمد سالانه بستگی دارد. معمولاً، کسب و کارهای کوچک به این صورت تعریف می‌شوند که حداکثر تعداد کارمندان 250 و حداکثر درآمد متوسط سالانه 750000 تا 38.5 میلیون دلار باشد. از سوی دیگر، مشاغل متوسط به این صورت تعریف می‌شوند که حداکثر 999 کارمند و درآمدی بین 10 میلیون تا 1 میلیارد دلار دارند.

این شرکت‌ها در زمینه مشاغل فروش در صنعت سلامت قدرت زیادی دارند. آن‌ها برخلاف استارت‌آپ‌ها به‌خوبی تثبیت‌شده‌اند، اما فضای شخصی را که بیشتر شرکت‌های بزرگ از آن غافل هستند، از دست نداده‌اند. مهم است که به یاد داشته باشید، حتی اگر شرکت‌های کوچک در این دسته نقش داشته باشند، مشاغل فروش در صنعت سلامت در این شرکت‌ها با استارت­آپ­ها متفاوت است.

ازآنجایی‌که کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط تأسیس‌شده‌اند، به‌احتمال‌زیاد به نمایندگان فروش در صنعت سلامت حقوق بیشتری نسبت به استارت‌آپ‌ها ارائه می‌دهند. می‌توانید انتظار داشته باشید جایی در قلمرو دو برابر حداقل دستمزد اداره کار به‌علاوه پورسانت درآمد کسب کنید.

تعریف کسب‌وکار کوچک و متوسط در ایران

بر اساس تعریف وزارت صنایع و معادن و وزارت جهاد کشاورزی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، واحدهای صنعتی و خدماتی (شهری و روستایی) هستند که کمتر از 50 نفر کارگر دارند (یونیدو، 1383: 121). وزارت تعاون نیز برحسب مورد، تعاریف وزارت صنایع و معادن و مرکز آمار ایران را در مورد این صنایع بکار می‌برد.

مرکز آمار ایران کسب‌وکارها را به چهار گروه طبقه‌بندی کرده است؛ هرچند این طبقه‌بندی ظاهراً شباهتی با تعاریف اتحادیه اروپا دارد ولی مرکز آمار ایران فقط کسب و کارهای کمتر از 10 نفر نیروی کار را بنگاه‌های کوچک و متوسط محسوب می‌کند و سایر کسب‌وکارها را “کارخانه‌های صنعتی بزرگ ” قلمداد می‌کند.

 1. کسب و کارهای دارای 9-1 کارگر،
 2. کسب و کارهای 49-10 کارگر،
 3. کسب و کارهای 99 -50 کارگر
 4. کسب و کارهای بیش از 100 کارگر
شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:
کدام استراتژی بازاریابی دارویی منجر به موفقیت می‌شود؟

در اینجا کار در فروش در صنعت سلامت در یک SMB به شرح زیر است:

 • احساس شخصی یک شرکت کوچک با مزیت افزوده تجربه
 • می‌توانید مستقیماً تأثیر فروش خود را مشاهده کنید
 • به‌طور انحصاری بر فروش تمرکز کنید، اما همچنان در سایر فرآیندهای تجاری حرفی برای گفتن داشته باشید
 • بخشی از یک تیم نزدیک باشید
 • تقریباً با همه افراد شرکت (بسته به‌اندازه) تعامل داشته باشید.
 • فرصت‌های مختلف برای پیشرفت
 • دستورالعمل‌ها و شیوه‌های فروش را برای دنبال کردن را بسته به شرایط خود تنظیم کنید
 • مشتریان ثابت اما فضایی برای رشد

چه چیزی باعث می‌شود تناسب خوبی داشته باشید؟

SMB ها مکان مناسبی برای فروشندگان حرفه‌ای هستند که به دنبال ایجاد لیست مشتریان خود از ابتدا نیستند. اگر در یک محیط کار تیمی ساختاریافته بیشترین بهره‌وری را دارید، باید شروع به جستجوی شغل در SMB کنید.

شرکت های بزرگ به گسترده شدن شبکهارتباطی شما کمک می کنند.

شرکت‌های بزرگ

شرکت‌های بزرگ اغلب به دلیل بزرگی و موفقیت خود شناخته‌شده‌ترین شرکت‌ها هستند. محبوبیت و گاه بدنامی، همراه با نام آن‌ها است. مشاغل فروش در صنعت سلامت در شرکت‌های بزرگ جنبه‌های جذاب بسیاری دارند، اما برای همه مناسب نیستند.

این شرکت‌ها ابزاری برای ارائه مزایای چشمگیر ازجمله بسته‌های پرداختی بزرگ دارند. بااین‌حال، به‌طورکلی، نمایندگان فروش کمتر در مورد نحوه اداره شرکت صحبت می‌کنند و قادر به ایجاد روابط قوی در کل شرکت نیستند.

یک شرکت بزرگ چیست؟ شرکت‌های بزرگ که با عنوان سازمان‌ها نیز شناخته می‌شوند، بیش از 1000 کارمند دارند. این اغلب به این معنی است که آن‌ها چندین مکان دارند و 1 میلیارد دلار یا بیشتر درآمد کسب می‌کنند.

این همان چیزی است که می‌توانید در اشتغال فروش در صنعت سلامت از شرکت‌های بزرگ نیز منتظر آن باشید:

 • حقوق چشمگیر، پورسانت و مزایای ساختاریافته
 • فرصت کمتر برای تأثیر مستقیم بر تصمیمات تجاری
 • نقش فروش به‌وضوح تعریف‌شده است
 • حرکت بین نقش‌ها چالش‌برانگیزتر است
 • فرایند ساختاریافته افزایش حقوق و ترفیع
 • ثبات کلی شرکت
 • کار تیمی امکان‌پذیر است، اما روابط محکم در سراسر شرکت احتمال کمتری دارد
 • خطوط تولید قوی و مستقر
 • افزایش فرصت‌های شبکه‌سازی
 • لیست مشتریان ایجادشده
 • امکان جابجایی و ترفیع درون‌سازمانی

چه چیزی باعث می‌شود تناسب خوبی داشته باشید؟

برخی از فروشندگان در محیطی با انگیزه بالا بهترین عملکرد را دارند. اگر این، شما هستید و برایتان مهم نیست که دیگران را در تصمیم‌گیری‌های مهم تجاری تماشا کنید، یک شرکت بزرگ‌تر شما را مستقیماً به سمت یک شغل موفق ترغیب می‌کند.

چه استارت­آپ­، چه SMB یا یک شرکت بزرگ، مشاغل فروش در صنعت سلامت در هر سازمانی فریبنده هستند. کلید یافتن مکانی برای شما تا حد زیادی در اولویت‌ها، نیازها و مهارت‌های شما نهفته است. از مصاحبه در هراندازه نترسید تا حسی نسبت به فضا و فرهنگ داشته باشید؛ و به یاد داشته باشید، همان‌طور که شما رشد می‌کنید و تغییر می‌کنید، شغل شما نیز می‌تواند رشد و تغییر کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *